Search results

  1. R

    recipes and weight conversions

    thanks everyone. I figured that it was not going to be an easy task. I'm gonna try to create the tables as suggested by David and see how that works. Each recipe is going to cost between $1.50-4.00 and on the menu the items will be sold at $30-60 so I'm not very concerned if the market prices...
  2. R

    recipes and weight conversions

    I need to design a db to store recipes, ingredients, and cost for each recipe. For example, I buy 1 lb of butter at $4.50 Then for my recipe #1 I use 1 cup of butter and for recipe #2 I use 1 tablespoon of butter. To complicate this project a little more, I have dry and liquid items. So, some of...
Back
Top Bottom