I hesitate to post this here becuase I must be missing something obvious and I'm going to make myself look like an idiot, but here goes. My nine-year-old daughter was stuck on this and asked for help. They've been studying ratio and proportions. It LOOKED easy, and I do know the answer(s) but only by trial and error. How could I have CALCULATED it?
"Chocolate bars cost 26p each and cakes cost 18p each. You spend EXACTLY £5.00. How many of each do you buy?"
My reasoning was that the ratio was 26:18 or simplified 13:9. I added 13 and 9 to make 22 and tried to divide that into 500 but it wont go evenly. That stumped me, but it was probably the wrong move.
Answer A
I know NOW that 4x26 is £1.04, leaving £3.96 which, dividing by 18, gets me 22 cakes. So my answers are 4 and 22. But how could I have worked out that I should start with 4? It was trial and error (mainly error!)
Answer B
I can also spend 13x26, £3.38, leaving £1.62 to divide by 18, to get 9 cakes. This makes sense, because my answers are 13 and 9 (the ratio I identified). But even knowing the ratio in advance, I might have gone with 13x18, £2.34, leaving £2.66 which would not have divided evenly by 26. This would have prompted me to try it the other way round of course, but it still strikes me as trial and error and seems somehow unsatisfactory.
I'm also puzzled by my two sets of answers. 4 & 22 and 13 & 9 don't seem to have the same kind of relationship to each other. And in a ratio problem they should have. I think.
So where have I gone wrong? What utter stupidity have I committed to embarrass myself like this?
Pat
"Chocolate bars cost 26p each and cakes cost 18p each. You spend EXACTLY £5.00. How many of each do you buy?"
My reasoning was that the ratio was 26:18 or simplified 13:9. I added 13 and 9 to make 22 and tried to divide that into 500 but it wont go evenly. That stumped me, but it was probably the wrong move.
Answer A
I know NOW that 4x26 is £1.04, leaving £3.96 which, dividing by 18, gets me 22 cakes. So my answers are 4 and 22. But how could I have worked out that I should start with 4? It was trial and error (mainly error!)
Answer B
I can also spend 13x26, £3.38, leaving £1.62 to divide by 18, to get 9 cakes. This makes sense, because my answers are 13 and 9 (the ratio I identified). But even knowing the ratio in advance, I might have gone with 13x18, £2.34, leaving £2.66 which would not have divided evenly by 26. This would have prompted me to try it the other way round of course, but it still strikes me as trial and error and seems somehow unsatisfactory.
I'm also puzzled by my two sets of answers. 4 & 22 and 13 & 9 don't seem to have the same kind of relationship to each other. And in a ratio problem they should have. I think.
So where have I gone wrong? What utter stupidity have I committed to embarrass myself like this?
Pat